Strona główna / Aktualności

Aktualności

Dodano: 23.07.2013
Bake&Sweet

 

 

 

 

NAJLEPSZE SĄ SEZONOWE

Stosowanie świeżych owoców praktykowane jest od dawna i można by powiedzieć, że należy do kanonów cukiernictwa. Gdzie najlepiej je pozyskiwać i jakie owoce wybierać? Zapytaliśmy o to przedstawi­cielkę cukierni-piekarni Ćmiel z Chorzowa.

-   W naszym zakładzie szczególną wagę przywiązujemy do jakości świeżych owoców - mówi Sylwia Ćmiel-Pałasz. - Do ciast desero­wych wybieramy te najlepsze. Codziennie jesteśmy zaopatrywani w świeże owoce w zależności od tego, co aktualnie pojawia się na targu: rabarbar, truskawki, jagody, maliny, jeżyny, porzeczki i śliw­ki. Mamy świadomość, że nasi klienci z niecierpliwością czekają na produkty cukiernicze z tymi owocami. Już teraz dopytują m.in. o ciasto rabarbarowe.

Wiosenną tradycją zakładu z Chorzowa jest deser z truskawkami na jasnym biszkopcie, przełożony kremem budyniowo-śmietankowym i oblany galaretką. Inne owocowe wyroby Ćmielu, na które również jest duże zapotrzebowanie, to deser malinowy na kruchym spodzie przełożony lekkim kremem waniliowym, a także deser porzeczkowy na ciemnym czekoladowym biszkopcie z dodatkiem śmietany z pulpą porzeczkową. Oba te wyroby oblane są galaretką, która jak wiado­mo chroni świeże owoce przed wysychaniem i zapewnia ich dłuższą soczystość. Wiosną i latem dużym powodzeniem w chorzowskiej cu­kierni cieszą się także ciasta drożdżowe z rabarbarem, truskawkami, jagodami oraz śliwkami posypane kruszonką i cukrem pudrem. Sta­nowią one zwłaszcza ulubiony „prowiant" na pikniki i wycieczki.

-   W ofercie mamy także wyjątkowe ciasta przeznaczone na eleganc­kie przyjęcia, które nie każda cukiernia jest w stanie wykonać - za­pewnia Sylwia Ćmiel-Pałasz jako przykład podając wspomniany już tort Pavlova (zwany też ciastem Pawiowa lub bezą Pawłowej). Ten au­stralijski deser to rodzaj torcika beżowego przełożonego bitą śmieta­ną i świeżymi owocami, najczęściej truskawkami lub malinami.

-   Proponujemy także babeczki kruche z truskawkami, malinami i jagodami oraz tarty biszkoptowe ze śliwkami i mini tartaletki przełożone kremem budyniowo-śmietankowym i wykończone cu­kierniczym żelem owocowym - wymienia nasza rozmówczyni. Wraz z pojawianiem się pierwszych jagód, hitem cukierni-piekarni Ćmiel są także jagodzianki całe wypełnione świeżymi owocami. Jak podkreślają jej klienci, czekają na nie cały rok, ponieważ rzadko spotykają drożdżówki z taką ilością jagód.

-   W dobie różnego rodzaju słodkich i słonych przekąsek, batoników i chipsów, warto czasem wybrać zwykłą drożdżówkę z owocami, wyprodukowaną przez mały zakład rzemieślniczy według tradycyj­nych receptur i niezawierającą środków konserwujących - uważa Sylwia Ćmiel-Pałasz. - Ponieważ cały asortyment produkujemy i sprzedajemy z dnia na dzień, nie ma potrzeby, aby sztucznie wy­dłużać trwałość naszych wyrobów. I w końcu najważniejszą zaletą owoców sezonowych jest bogactwo witamin, co szczególnie zaleca się dzieciom, ale tak naprawdę każdemu z nas.

 

 

O cukierni | Oferta | Współpraca | Aktualności | Praca | Kącik smakosza | Kontakt profil na facebook
Cukiernia Katowice, Chorzów – torty okolicznościowe Katowice.
Realizacja: IntraCOM